Marsa Alam, město nacházející se na východě Egypta, každého nadchne impozantními historickými památkami i výjimečnou přírodou. Zelená tu však není jenom příroda, ale i smaragdové doly, které jsou jedním z mnoha turistických cílů v dané lokalitě.
Vysvětlení, proč se smaragdu přezdívá kámen královen a králů, má svůj původ nejspíš již ve starověkém Egyptě. Značné oblibě se tento zelený minerál, který mimochodem patří mezi čtyři nejvzácnější drahokamy na světě, těšil u egyptské královny Kleopatry. Právě pozůstatky jejích smaragdových dolů mohou návštěvníci i dnes obdivovat v oblasti Marsa Alam.
Tvrdí se, že smaragdy, které pocházely z těchto dolů, byly nejkrásnější na celém světě. Minerál se zde těžil až do 14. století. Znovuobjeveny byly doly až v 19. století, kdy se zde už ale žádné smaragdy nenacházely. Na objevitele čekal pouze promyšlený systém důlních šachet a ruin, které jsou v současné době součástí prohlídky.
Přístav Berenice, občas nazývaný také jako Berenike, se nachází v blízkosti Marsa Alam. Založit jej nechal Ptolemy II. Philadelphus, který přístav nechal pojmenovat podle své matky Berenice I., egyptské královny. Ve své době, tedy 275 let před Kristem, se jednalo o jeden z nejdůležitějších přístavů u pobřeží Rudého moře.
V roce 2021 v těsném okolí přístavu Berenice tým archeologů vykopal 2 000 let staré pozůstatky psů, koček a opic. Lidé se tak domnívají, že se jedná o vůbec nejstarší hřbitov domácích mazlíčků na světě, některá z těl totiž byla opatrně uložena v rakvích a doplněna mimo jiné obojky.
Rozhodně se nejedná o jediné tajemství, které si toto místo střeží, jedná se tak o ideální výlet pro všechny dobrodruhy.
Port Ghalib je moderní přístavní městečko, kde se mohou návštěvníci oddat nakupovací horečce, procedurám v několika wellness resortech nebo vyzkoušet šnorchlování. Přístavní promenáda navíc přímo vybízí k procházkám nebo návštěvám místních restaurací, kaváren a barů. Oblíbenou večerní aktivitou je posezení s rodinou či přáteli u vodní dýmky, která je běžně dostupná v téměř všech lokálních podnicích.
Samozřejmostí jsou pláže s plnou občanskou vybaveností v podobě lehátek, několika možností občerstvení či toalet a bohatý animační program. Dobrá je i lokalita Port Ghalib, nachází se totiž necelých 10 kilometrů od letiště.
Přečtěte si více o přístavu Port Ghalib.
Národní park Wadi El Gemal, v překladu „údolí velbloudů“, je rozsáhlá oblast o velikosti zhruba 7 000 km² zahrnující pevninu i moře. Žije zde spousta vzácných druhů zvířat, mezi něž se řadí kozorožec núbijský nebo divocí osli a, jak je z názvu zřejmé, velbloudi. V Rudém moři je k vidění kolem 450 chráněných druhů korálů a více než 1 200 druhů ryb.
Typické pro národní park, ačkoliv se rozkládá z hlavní části na poušti, jsou bohaté mangrovové porosty a hornaté oblasti. Turisté tak mohou být na vlastní kůže součástí opravdu vzácného ekosystému, který žádným způsobem nesmí být narušený.
V celé oblasti je přísně zakázáno lovit zvěř, trhat či jinak ničit rostliny nebo volně odhazovat odpadky. Činností, kterým se zde návštěvníci naopak mohou věnovat, je spoustu. Zahrnují jízdu na velbloudech, projížďky na čtyřkolce, pěší turistiku anebo šnorchlování.
Egyptské město El Quseir vzniklo již před 5 000 lety a původně neslo označení „Leucus Limen“. Může se tak chlubit opravdu bohatou historií, kterou návštěvníci mají možnost obdivovat například na pozůstatcích pevnosti sultána Selima ze 16. století, která se nachází v centru města, nebo na faraonově mešitě z roku 1704.
Při procházce městem jsou uličky lemovány budovami v britském a francouzském stylu a na mnoha místech se nacházejí lokální bazary. Jedná se o klidné letovisko, ve kterém se nenachází příliš mnoho hotelů, a člověk zde tak může načerpat typickou egyptskou energii. Mimo jiné je El Quseir ideální pro potápění se, jelikož se blízko u břehu, pod průzračnou vodou, nacházejí krásné korálové útesy.
Mezi významné egyptské oblasti, které se nacházejí blízko Marsa Alam a rozhodně se je vyplatí navštívit, patří Asuán a Abú Simbel.
Asuán ukrývá vykopávky města Abu, které existovalo od 3. tisíciletí př. n. l. až do 14. století. Všechny artefakty, které se podařilo uchovat, může návštěvník obdivovat v Asuánském muzeu. Mezi další významná místa patří zbytek chrámu boha Chnuma, Kitchenerův ostrov s botanickou zahradou anebo Asuánská přehrada.
Oproti tomu Abú Simbel je velmi impozantní archeologická lokalita, ve které jsou k vidění například dva starověké chrámy, jejichž původ sahá až do 13. století př. n. l. Vládce Ramess II. je nechal vytesat do zdejších skalisek. Na svém místě však nestály odjakživa, v rámci záchranné akce UNESCO sem byly v roce 1979 přesunuty. Nyní se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších egyptských památek.
Marsa Alam má mnoho překrásných pláží s křišťálově čistou vodou, bílým pískem a hlavně bohatým podmořským životem. Mezi nejlepší patří například Abu Dabab, Sharm El Luli nebo pláž Marsa Mubarak, kde se můžete setkat s želvami.
Doporučuje se, vzít se s sebou plavky, šnorchlovací masku a podvodní fotoaparát, který zachytí nezapomenutelné pohledy pod mořskou hladinou.
Neváhejte! Dovolená v Marsa Alam již čeká.
Vyhledat dovolenou v Egyptě!