Do Afriky se lze dostat několika způsoby, každopádně město, které se může pochlubit tím, že se mu říká vstupní brána do Afriky je jen jedno. Jde o město Asuán. Všichni si většinou pamatujeme jen ty nejvýznamnější informace a zajímavá nej. Asuán se může pochlubit tím, že jde o nejjižnější město celého Egypta. Ale to není zdaleka všechno.
Asuán vám nabídne nevídanou atmosféru a osobité kouzlo, protože již od pradávna se tu mísily kultury, názory, náboženství a tradice. V minulosti totiž šlo o významné obchodní centrum, protože právě v blízkosti Asuánu končila veškerá egyptská říční doprava. Samotné jméno města toho má s obchodnictvím hodně společného. Suán je totiž v koptštině výraz pro „obchod“. Později se název města změnil na dnešní, dobře známý Asuán.
Při návštěvě Asuánu nezapomeňte zavítat do nějakého místního obchůdku s kořením, všechny totiž mají nezapomenutelné kouzlo plné rozmanitých vůní a čichových vjemů. Jejich návštěva vám možná přiblíží původní atmosféru, kterou toto obchodní centrum dříve mělo.
Historicky byl Asuán, významným obchodním centrem. Díky své strategické poloze a blízkosti hranic s Núbií tu byly přítomny vojenské jednotky, které měly na starost ochranu hranic a obchodních karavan.
Obchodní cesta, která tu vedla byla opravdu významná, jelikož zboží putující z tropické Afriky přes Núbii až do Egypta vstupovalo na egyptskou půdu právě v Asuánu. A zboží z Afriky opravdu stálo za to. Jednalo se převážně o zlato, slonovinu, ebenové dřevo nebo exotická zvířata.
Později se Asuán stal velice oblíbeným místem pro bohaté Evropany, kteří se sem jezdili schovávat před tuhou evropskou zimou. Příval turistů z Evropy měl samozřejmě vliv na dnešní podobu města a naleznete zákoutí, která vám mohou připomínat třeba Francii.
Těžba kamene a jeho zpracování vás uchvátí i při návštěvě muslimského pohřebiště. Nachází se poblíž Núbijského muzea a prozkoumat zde můžete kopulovité hroby z 9. století. Největším lákadlem je ale nedokončený obelisk, který měl opravdu blízko k všeobecné známosti. Mohutný obelisk nebyl nikdy dokončen, a tak je opracován pouze ze tří stran.
Pokud by se ale obelisk ve své době dokončil, mohl se stát největším obeliskem v celém Egyptě. Podle archeologů měl doplnit obelisk Tuthmose III., který se nacházel v Karnaku. Dnes byste ho tam ale hledali marně, byl přemístěn do Itálie, kde dnes zkrášluje náměstí Piazza San Giovanni v Římě.
Historie je historie, ale vy chcete rozhodně vidět něco, co se dochovalo až do současnosti a můžete to spatřit na vlastní oči. Vaše kroky by měly zamířit k vykopávkám města Abu. Samotné vykopávky se nacházejí na ostrově Elefantina, ale nemusíte se bát, žádná cesta na ostrov mimo město vás nečeká. Jedná se o říční ostrov na Nilu přímo v Asuánu.
Město tu stálo od 3. tisíciletí př. n. l. až do 14. století. Všechny artefakty, které zde byly nalezeny můžete vidět v Asuánském muzeu. Výlet tak můžete spojit s návštěvou místního muzea. Určitě tak získáte ucelenější obrázek o kulturách, které tu dříve žily.
Kromě Asuánského muzea můžete ve městě navštívit také Núbijské muzeum, do kterého bylo přesunuto množství památek a artefaktů, které by jinak zůstaly zapomenuty a zaplaveny při výstavbě Asuánské přehrady.
Na ostrově Elefantina je k vidění také zbytek chrámu boha Chnuma. Jeho vzezření by vás patrně vylekalo, měl totiž mít beraní hlavu, která symbolizovala plodnost a jeho ochranářskou funkci. Chránit měl veškerou vodu a řeky Egypta a měl ovládat životodárné záplavy. Archeologové v chrámu našli spoustu hrobů významných Egypťanů, a dokonce i mumifikovaného berana.
Chrám je z dnešního pohledu významný také tím, že se v něm nalezl jeden z nilometrů, což byly speciální chodby, které byly spojeny s hladinou Nilu a sloužily k měření výšky nilských záplav. Díky získaným údajům pak mohli zemědělci vypočítat přibližné množství úrody a její kvalitu.
Ostrov Elefantina není jediný ostrov, který můžete navštívit a nabízí zajímavou podívanou. Za zmínku určitě stojí také Kitchenerův ostrov, který nese jméno po bývalém generálním konzulovi v Egyptě. Ten měl zálibu v botanice a na ostrově nechal zasadil velké množství nejrůznějších rostlin, které hýří barvami a tvoří zajímavý kontrast s okolní pouští.
Celý ostrov dnes tvoří nádhernou botanickou zahradu, která ve vás zanechá spoustu vizuálních dojmů.
Pokud se vydáte do Asuánu nesmíte zapomenout navštívit věhlasnou Asuánskou přehradu. Ta byla postavena mezi roky 1960 až 1971 a stavbu finančně podporoval Sovětský svaz. V 80. letech vyprodukovala téměř 70 % veškeré elektrické energie v zemi, v současnosti je to už jen 23 %.
Přehrada je dlouhá 3,6 kilometrů a dosahuje výšky 111 metrů. Pokud tak chcete vidět opravdu megalomanskou stavbu, přehrada je tou správnou volbou. Po napuštění vzniklo za přehradou Násirovo jezero s neuvěřitelnou délkou 480 kilometrů.
Kvůli stavbě přehrady bylo nutné přesunout množství památek na nová místa, která byla mimo zónu zaplavení, šlo například o obří sochy z Abú Simbelu. I přes záchranou některých památek jich velké množství zůstalo ukryto pod vodní hladinou.
Asuán je plný památek a zajímavostí, každopádně je využíván spíše jako rozcestník a výchozí bod pro další výlety do okolí. Z Asuánu můžete zvolit stylovou lodní dopravu. Jednoduše se tak můžete přepravit po Nilu až do Luxoru nebo Káhiry. Taková plavba bude nezapomenutelným a dobrodružným zážitkem.
Vyhledat dovolenou v Egyptě!