Asi nejdůležitější věcí před cestou do zahraničí je jistota, že budete mít čím zaplatit a nezůstanete někde trčet bez finanční hotovosti. Jak je to s egyptskou měnou, výběry z bankomatu a cenami v obchodech?
Měnovou jednotkou je egyptská libra (EGP neboli L.E.), která se rovná 100 piastrům (P.T.). Název této měny je pozůstatkem z britského období kolonialismu v Africe a egyptská libra se díky tomu označuje stejným symbolem jako libra britská (£).
Používají se bankovky v hodnotách 200, 100, 50, 20, 10, 5 a 1 liber a 50 a 25 piastrů. Mince mají hodnotu 25, 20, 10 a 5 piastrů.
Egyptská libra v současnosti odpovídá zhruba 0,50 Kč.
Ve všech směnárnách jsou přijímány dolary, eura a britské libry, nikoliv však české koruny. Peníze je možné směnit v bankách, oficiálních směnárnách a ve většině hotelů. Nejlepší kurzy bývají většinou nabízeny v bankách.
Banky jsou většinou otevřené od pondělí do pátku. O svátcích a v neděli je zavřeno.
Vlivem turistického ruchu se velmi rychle rozvíjí síť bankomatů ATM a to zejména v nejnavštěvovanějších oblastech jako Káhira, Hurghada a další. Zde si můžete za menší poplatek vybrat peníze z účtu přímo v egyptské měně.
Až tak zásadní rozdíl v tom není, dolar má vůči euru nižší kurz, takže pokud budete dávat bakšiš například 1 dolar místo eura, tak lehce ušetříte. Vzhledem k tomu, že bakšiš egypťané chtějí skoro za každou službičku, doporučujeme vyměnit dolary.
V Egyptě se platí tzv. bakšiš na každém kroku, což je malá částka, většinou kolem dolaru či eura za drobné služby jako například odnesení zavazadel a podobné činnosti, takže je dobré mít u sebe vždy takto malé bankovky. Pokud se vydáte s cestovní kanceláří a máte objednáno "ALL INCLUSIVE", neboli jídlo a pití v hotelu zdarma, budou vám stačit finance pouze na drobné dárkové předměty, výlety či již zmiňovaný bakšiš.
Na týden a člověka se doporučuje brát si bezpečnostní rezervu pro případ nenadálých výdajů ve výši asi 200 eur na osobu. Na výdaje při cestování s cestovkou padne těch 40 euro na osobu a týden, většinou za příplatky v hotelích za pití, bakšiše, drobnosti apod.
Pro ceny v Egyptě platí, že když nakupujete v historických centrech či turistických letoviscích, jsou vždy vyšší než na vesnicích či velkých supermarketech. Ceny se liší i u prodávaných výrobků. Když kupujete domací výrobek je vždy levnější než dovážený, který je zatížen vysokými cly a daněmi.
Pokud se vydáte na výlet po vlastní ose, nemusíte se bát objednat taxi, ceny jsou oproti českým cenám velmi přijatelné.
Podobně jako u nás v Evropě je v Egyptě zvykem dávat spropitné v restauracích (obvykle kolem 10 %) a za odnesení zavazadel do hotelu (většinou částku kolem 1 egyptské libry). Někteří hosté mají ve zvyku nechávat peníze za úklid hotelového pokoje, což se samozřejmě promítne do vyšší kvality služeb (může se jednat kolem 15 liber za týden).
Nějakou menší bankovku od vás budou očekávat také hlídači turistických památek, řidiči taxíku nebo převozníci na felúce (plachetnice s bílou trojúhelníkovou plachtou). Ještě před několika lety se při koupi zájezdu v cestovní kanceláři automaticky účtovalo tzv. bakšišné (obvykle kolem 600 Kč), ze kterého bylo hrazeno veškeré spropitné. Dnes již záleží na vlastním uvážení každého turisty, zda si je ochoten za služby připlatit přímo na místě.
Bakšiš však může mít také podobu úplatku. Někteří hosté mají ve zvyku po příjezdu do hotelu nenápadně položit na stůl 10 dolarů (nebo případně 50 egyptských liber) se slovy, že by si přáli pokoj s hezkým výhledem na moře. Podobně to v Egyptě funguje např. i s hotelovými ručníky a s mnoha dalšími věcmi.
Smlouvání neodmyslitelně patří k egyptské kultuře. Egypťané smlouvání berou jako projev slušnosti a otázku cti, proto se smlouvá vždy a všude kromě obchodů s pevně stanovenou cenou, takzvané "fix price".
Při smlouvání můžete začít klidně až na ceně o 2/3 nižší. Pravděpodobně se dostanete na férovou částku, která činí 50-70 % původní ceny.
Vyhledat dovolenou v Egyptě!