Procházet se přeplněnými ulicemi nejlidnatějšího města celé Afriky je opravdu zážitek. Každá ulička má své vlastní kouzlo a specifickou atmosféru. Potkáte stovky malých vetešnictví, která jsou až po strop přeplněny nejrůznějšími dekoracemi, koberci, starobylým nábytkem a v neposlední řadě také neodbytnými prodejci.
Pokud vstoupíte do jednoho z obchůdku narazíte na útulné čajovny plné aromatických čajů a neprostupného závoje kouře z vodních dýmek nebo se rozhodnete jít opačným směrem a objevíte dobře známé výdobytky západního světa a tolik známý žlutý oblouk oblíbeného amerického fastfoodu. Káhira je zkrátka město mnoha tváří a na každém kroku v sobě spojuje minulost a moderní současnost. Podívejte se s námi blíže do nejvýznamnější metropole arabského světa.
Káhira se nachází v severovýchodním Egyptě při pravém břehu Nilu. Nejvýznamnější řeky celého Egypta, která je již od pradávna pro zemi tak ikonická a důležitá. Starší část města leží dále od řeky, zatímco ta moderní oblast plná mrakodrapů, vládních budov a luxusních obchůdků leží přímo u Nilu. Nejúrodnější oblast se nachází severně od města, kde se spojují životodárná ramena Nilu. Úrodná delta řeky plné zeleně vytváří kontrast k šedi a smogu čtrnáctimilionového města.
Jak již jsme poznamenali, Káhira je městem mnoha tváří a je tomu tak z mnoha důvodů. Město se nachází na rozhraní Afriky, Asie a Evropy, takže je jasné, že stovky let vývoje a míšení kultur ovlivnilo samotné město, jeho architekturu, atmosféru i obyvatelstvo. Na jedné straně je Káhira uspěchané město, plné bídy, opuštěných dětí, špíny, prachu a smogu, na druhé straně je to také město luxusních obchodů, drahých aut a moderních hotelů. Jde o další kontrast, který je tu téměř hmatatelný a stejně jako se liší delta Nilu plná zeleně od betonové změti nedostavených budov, liší se i životy jednotlivých obyvatel.
Z předchozích řádků se může zdát, že Káhira v sobě nemá nic pěkného, ale nenechte se mýlit, právě tato směs jednotlivých aspektů a kontrastů dává Káhiře specifickou atmosféru a kouzlo, které jen tak někde nenajdete. Stačí se procházet ve starodávných uličkách a nasávat atmosféru města, které ukrývá množství krás, které na první pohled možná nejsou vidět.
Arabský svět byl ve světě známý díky své progresivní medicíně a velké spoustě vědeckých objevů. Chcete-li se dozvědět více, neměli byste vynechat návštěvu Univerzity al-Azhar. Jde o nejstarší islámskou univerzitu, která byla již od pradávna centrem islámského vědění, výkladem islámu a učenosti.
Univerzita byla založena v blízkosti stejnojmenné káhirské mešity. V dřívějších dobách byla univerzita věnována pouze islámské teologii, dnes zde najdeme množství moderních fakult, které se specializují také na přírodní a společenské vědy. Žádný student se ale nevyhne povinným teologickým přednáškám a islámskému právu.
Samotné město Káhira bylo založeno až v 10. století, každopádně historie místa, na kterém se teď Káhira nachází sahá hluboko do naší historie. Podle egyptské mytologie se na místě dnešní Káhiry měl odehrávat mýtický boj o nadvládu nad celým Egyptem mezi Horem a Sutechem.
V době římské tu stávala pevnost Babylon, která se postupně rozrůstala v poměrně veliké křesťanské město. Vše se ale změnilo s příchodem islámu, který se do Egypta dostal někdy v 7. století a navždy změnil původní křesťanské město i celý zbytek země. Postupem času Káhira bohatla a stávala se stále významnějším městem, až se z ní nakonec stalo mocenské centrum celého Egypta.
Přišla také doba úpadku, a to v době, kdy město dobyli osmanští Turci. Zpět svou ztracenou slávu získala Káhira až za doby Napoleona, který na konci 18. století pomohl vymanit Egypt z osmanské nadvlády. Čas šel dál a město znovu získávalo na prestiži, rozvíjela se infrastruktura, architektura a město znovu získalo svou ztracenou slávu.
Pokud se do Káhiry vypravíte, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu několika zásadních památek. Všichni nadšenci do egyptologie, archeologie a historie by se měli vydat do Egyptského muzea. Uvidíte zde téměř 130 tisíc exponátů z dob starověkého Egypta. K vidění tu jsou starověké šperky, zbraně, umění, ale i obrovské sochy.
Na konci roku 2020 budete moci navštívit také nově otevřené Velké egyptské muzeum, které nabídne kompletní expozici Tutanchamona a množství artefaktů, které sem budou přesunuty z Egyptského muzea v Káhiře. Nové muzeum se nachází nedaleko pyramid v Gíze, takže výlet budete moci spojit s dechberoucí prohlídkou pyramid. Návštěvníci zde uvidí téměř 3 200 let starou sochu Ramsese II.
Ale zpátky do Káhiry. Pokud se rozhodnete muzeum navštívit, měli byste raději vyjít někdy k ránu, v průběhu dne je muzeum plné návštěvníků a leckdy je problém si některé exponáty pořádně prohlédnout, protože okolo vás neustále proudí zástupy lidí.
Na centrálním nádvoří muzea je umístěna vápencová socha krále Džoser z 27. století před naším letopočtem, naproti ní se nachází kopie Rosettské desky.
Exponátů je zde opravdu mnoho, takže pokud chcete vidět alespoň většinu nějakou tu hodinu vám to zabere. Jestliže nemáte času nazbyt, zaměřte se jen na to, co vás zajímá, v žádném případě byste ale neměli vynechat expozici královských mumií, pohřební masku a sarkofág Tutanchamona. Celá Tutanchamonova expozice bude později dostupná v novém Velkém egyptském muzeu.
Jestliže se po Káhiře budete pohybovat, vaše kroky by měly zamířit také k Citadele a mešitě Muhammada Aliho. Pevnost se nachází nad městem a v minulosti byla sídlem egyptských vládců a místodržících. Navštívit byste měli Alabastrovou mešitu, kterou postavil Muhammad Ali a dnes je v ní také pohřben.
Stavba je naprostou dominantou Káhiry a patří mezi ty nejviditelnější. Za zmínku také stojí, že je postavena podle turecké architektury, takže jedna z nejviditelnějších budov celé Káhiry vůbec není egyptská. Naleznete zde také kousek evropského umění, a to věžní hodiny, které Alimu věnoval francouzský král Ludvík Filip.
V bývalém harému dnes naleznete Národní vojenské muzeum. Prohlédnout si zde můžete také Policejní muzeum nebo mešitu Sulejmána Nádherného v okázalém osmanském stylu.
Nejvíce křesťanských památek v Káhiře najdete ve Staré Káhiře neboli Koptském městě. Jedná se o nejstarší křesťanskou čtvrť a vyrostla na základech původní římské pevnosti Babylon. Projít si tu můžete hned několik křesťanských kostelů a hřbitovů.
Za zmínku stojí řecký klášter a kostel svatého Jiří, kostel Panny Marie nebo svaté Barbory. V oblasti lze navštívit také Koptské muzeum nebo nejstarší dochovanou synagogu v Egyptě.
Káhira je plná památek a na prohlédnutí všech byste potřebovali opravdu spoustu času. Pokud hledáte něco opravdu netradičního zavítejte na Bazar Chán al-Chalílí. Jde o největší bazar Afriky. Nenechte se ale zmást, není to jen nějaká obchodní budova, je to celá čtvrť plná bazarů a vetešnictví. Najdete zde vše od drobných suvenýrů až po oblečení, nádobí, nábytek nebo potraviny.
Pokud budete pozorně hledat třeba tam narazíte i na nějaký ten zapomenutý artefakt. V minulosti se zde obchodovalo zejména s kořením, hedvábím a drahokamy. Právě Bazar je pro mě jedno z míst, které na vás dýchne atmosféru starých časů a neopakovatelný zážitek plný vizuálních vjemů, překřikování obchodníků a smlouvání. Bazar rozhodně stojí za návštěvu.
Pokud chcete vidět celé město z ptačí perspektivy, váš program by měl zahrnovat návštěvu Káhirské věže, 186 metrů vysoká televizní a vyhlídková věž se nachází na ostrově Gezíra. Nebojte se, nejde o žádný ostrov daleko od města, ostrov leží přímo na Nilu. Na věži můžete navštívit restauraci, která se pomalu otáčí a při jídle se můžete kochat 360stupňovým výhledem na celé město.
V případě, že vám bude přát počasí dohlédnete až na pyramidy v Gíze nebo Nilskou přehradu. V blízkosti věže se nachází káhirská opera a množství muzeí, takže pokud byste chtěli navštívit něco dalšího, nebude vám to činit žádný problém, jelikož je vše na dosah.
Tento krátký výčet je jen zlomek památek, které stojí v Káhiře za návštěvu. Egypt je země plná starověké historie a vzhledem k tomu, že se archeologii a egyptologii věnuje široká akademická sféra z celého světa, našlo se zde úctyhodné množství památek a artefaktů. Jejich objevování by vám vydalo na měsíce a roky návštěv muzeí a archeologických lokalit. Snad vám náš výčet pomůže v tom, abyste se ve množství památek neztratili a viděli alespoň ty nejzásadnější.
Nebojte se Káhiru poznat ve všech jejich odstínech a nalezněte krásu tohoto historického města.
Vyhledat dovolenou v Egyptě!