Město Luxor leží na místě historických Théb (Veset) a honosí se přídomkem „největší muzeum světa pod otevřenou oblohou“. Pokud se ptáte proč, odpověď je jednoduchá. Nachází se tu totiž světoznámé staroegyptské chrámové komplexy Karnak a Luxor.
Samotné město se nachází asi 800 kilometrů od Káhiry, takže pokud si sem budete plánovat výlet, rozhodně nezapomeňte počítat s časem, který budete muset věnovat cestě. Kromě chrámových komplexů můžete navštívit také takzvanou thébskou nekropoli, která se nachází jen pár kilometrů od chrámů.
Luxor a přilehlé okolí patří mezi místa, které byste při návštěvě Egypta neměli opomenout. Z výletu do věhlasného Údolí králů a chrámových komplexů si odnesete spoustu zážitků a vzpomínek na tisíce let staré pozůstatky mocné egyptské říše.
Luxor je dnes významnou turistickou destinací, ale hojně navštěvovaným místem byl už v minulosti. Za dob starověkého Egypta se mu říkalo Veset a v průběhu věků se město stalo centrem vzdělání, náboženství a umění. Z těchto důvodů tak rostl vliv města a postupně se sem začínal stahovat i obchodní život.
Mnohé národy město navštěvovaly, aby tu směňovaly své zboží. Díky tomu se Luxor stal jedním z nejbohatších měst tehdejšího světa. Bohatství ale neovlivnilo hlavní směr města a Luxor si uchoval svou tvář náboženského centra. Právě z těchto důvodů si tu dnes po více než čtyřech tisících letech můžeme připomínat slávu egyptské říše a její nejvýznačnější náboženské památky.
Chrámový komplex Karnak najdete na severním okraji Luxoru. Komplex byl střediskem kultu boha Amona, kterému byl později věnován také chrám v Luxoru. Amon byl bohem tajemstvích a záhad, jeho vliv byl opravdu značný a třeba takový Alexandr Veliký byl věštbou označen za Amonova syna. Řekové Amona často ztotožňovali s Diem a uctíván tak byl kromě Egypta na mnoha dalších místech včetně Sparty, Athén nebo Théb.
Stavba chrámového komplexu započala asi 2 000 let př. n. l. a postupná výstavba trvala více než 1 500 let. Právě z tohoto důvodu zde můžeme vidět osobitý podpis desítek faraonů a mapovat vývoj egyptské architektury.
Zdejšímu chrámovému komplexu se říká muzeum pod širým nebem. K vidění je tu totiž průřez značnou částí egyptské historie.
Třeba takový Karnak byl historicky opravdu významné místo a stal se administrativním a finančním centrem celého Egypta. Zdejší náboženské stavby ale zůstávaly běžnému obyvatelstvu zapovězené, přístup sem měli pouze kněží a královská elita. Karnacký chrámový komplex se skládá ze tří částí a každá z nich je určena jinému božstvu. Hlavní část patří bohu Amonovi, další jeho manželce Mut a synovi Chonsovi.
Pokud se do Karnaku vydáte, hlavní část vaší pozornosti si pravděpodobně ukrojí Amonův okrsek, který se stal symbolem celého Karnaku. Chrám je plný památek a starověkých staveb, které vás zaručeně učarují svým precizním zpracováním a samozřejmě také stářím. Hned při vstupu do chrámu vás zaujme řada beraních soch, které vstup do chrámu hlídají. Uvnitř chrámu můžete spatřit svatyni Setiho I., chrám Ramesse III., impozantní sloup uprostřed nádvoří nebo sfingu s Tutanchamonovou tváří.
Asi nejmonumentálnější dojem ve vás zanechá sloupová síně, která obsahuje 134 téměř dvacetimetrových sloupů, které zde nechal postavit Amenhotep III. Sloupy dříve podpíraly rozměrnou střechu, každopádně i bez střechy vás dochované sloupořadí ohromí. Chrám je opravdu plný nejrůznějších staveb, které tu nechali vystavět nejrůznější panovníci. Opravdu si zde budete připadat jako v muzeu.
Na dalším nádvoří spatříte zajímavou památku, jde o třicetimetrový obelisk s hlavou královny Hatšepsut, kromě toho zde stojí svatyně pro posvátnou loď, ta sloužila k uskladnění lodě, která měla odvážet bohy a zesnulé panovníky do nebes. Za zmínku stojí také turisticky velice oblíbené posvátné jezírko. Říká se, že pokud ho třikrát obejdete, splní vám nějaké vaše přání.
A to není ani zdaleka vše, co můžete v Amonově „okrsku“ vidět. Nezapomínejte také na to, že můžete prozkoumat ještě další dva okrsky.
Okrsek věnovaný Amonově manželce Mut je bohužel silně poznamenám zubem času. Naleznete zde jen zbytky dříve majestátního chrámu a několik soch bohyně Sachmet. Za zmínku stojí, že zde bylo nalezeno rituální uložiště náboženských sošek. Archeologové zde nalezly téměř 900 sošek, pro které dřívější kněží nenašli upotřebení, a tak je skladovali ve zdejší podzemní skrýši.
Poslední okrsek patřící Chonsovi je dnes bohužel rozpadlý a veřejnosti z velké části nepřístupný. Přestože jsou zbylé dva okrsky z části poničené, dýchne tu na vás atmosféra dávno zapomenuté historie a dřívější egyptské slávy.
Chrámový komplex se nachází na východním břehu Nilu nedaleko Karnaku. Oba dva chrámové komplexy byly propojeny alejí sfing, která se zde zčásti dochovala až do současnosti. Dříve byla cesta dlouhá celé tři kilometry a vedla z Amonova chrámu v Karnaku až do Luxorského chrámu. Chrám začal budovat Amenhotep III. a později jej dokončil Ramesesse II., jehož kolosální sochy vás uvítají hned u vstupní brány do celého luxorského komplexu.
Komplex je stejně jako Karnak zasvěcen thébské trojici bohů Amonovi, Mut a Chonsovi. Faraon Amenhotep III. zde začal s výstavnou svatyně a sloupového nádvoří, které je k vidění dodnes. Zbylé stavby má na svědomí Ramesses II, za jehož vlády se zde vybudovaly monumentální obelisky nebo obří pylon, tedy mohutná vstupní brána.
Asi nejznámější scenérií, která je pro chrám v Luxoru ikonická je 24metrový pylon, který zde vybudoval Ramesses II. a jeho výzdoba zobrazuje výjevy z bitvy u Kadeše. Monumentální je také 25metrový obelisk. V minulosti byste tu našli obelisky hned dva, avšak jeden věnoval Muhammad Alí Francii a dnes stojí na pařížském náměstí Place de la Concorde.
Pozornost upoutá také trojice kolosů zobrazujícího Ramessese II. Když vejdete do nitra samotného komplexu, uchvátí vás sloupové nádvoří lemované více než sedmdesáti mohutnými sloupy. Ty jsou zdobeny reliéfy, znázorňující Luxorský chrám ve své původní historické podobě. Díky nim tak máme ucelenou představu o tom, jak místo původně vypadalo a které části se do současnosti nedochovaly.
Nádvoří pak dominuje kaple královny Hatšepsut. Kromě kaple je tu k vidění i modernější stavba, a to mešita Abé al-Hadždžádže. Sloupů je zde opravdu mnoho, jelikož na první sloupové nádvoří navazuje druhé, které je věnováno Amenhotepovi III. Po cestě vás uchvátí jedenáct obřích soch, které nesou jméno Ramesesse II. Za druhým nádvořím pak narazíte na další sloupy a místo pro uložení posvátné lodi.
Nedaleko Luxoru v rozsedlině Libyjského pohoří leží slavné pohřebiště egyptských faraonů a významných příslušníků královské rodiny, nazývané jako Údolí králů. Aktivně se pohřebiště využívalo od 16. do 11. století př. n. l. Samotné pohřebiště se rozděluje na Západní a Východní údolí.
V západní část, která se nazývá též jako Údolí opic se nacházejí čtyři hrobky, avšak jen jedna je přístupná veřejnosti, jde o hrobku Aje II.
Východní část je mnohem bohatší a ukrývá neuvěřitelných 61 skalních hrobek. Bohužel se téměř všechny hrobky staly terčem zlodějů, kteří většinu cenností z pohřebního údolí odnesli. Jedinou nevykradenou hrobkou zůstala ta nejznámější, Tutanchamonova.
Údolí králů a přilehlá thébská nekropole je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Většina lidí si zdejší údolí spojuje s objevem Tutanchamonovy hrobky, avšak k vidění tu toho je mnohem více.
Pokud by vás zajímalo, proč si právě toto místo zvolili egyptští panovníci jako místo svého posledního odpočinku, máme pro vás zajímavé vysvětlení. Nad současným Údolím králů se totiž tyčí tzv. Thébský štít, jde o horu, která svým tvarem nápadně připomíná pyramidu. Právě tento přírodní úkaz pravděpodobně dovedl faraony k nápadu, že právě údolí pod „pyramidovou“ horou je ideální pro vybudování královského pohřebiště.
Dle dnešního názvu údolí se může zdát, že tu byli pohřbívání pouze králové, avšak není tomu tak. Královských hrobek je v údolí asi jen 20, zbytek patří šlechticům a dalším členům královské rodiny. Údolí bylo určeno hlavně mužům, ženské příslušnice královské rodiny byly pohřbívány v nedalekém Údolí královen. To se nachází asi 1,5 kilometru jihozápadně od Údolí králů a ve starověku neslo příznačné označení „Místo krásy“.
Nalezeno zde bylo více než 75 skalních hrobek. Údolí však nesloužilo pouze ženám, pohřbeni tu byli také princové. Nejvýznamnější z „ženských“ hrobek je hrobka královny Nefertari. Její chrám můžete vidět v Abú Simbel a po návštěvě hrobky a chrámu vám bude jasné, že faraon královnu opravdu miloval, výzdoba je totiž opravdu dechberoucí a v celém Egyptě nemá obdoby.
Hrobky v Údolí králů jsou obvykle vytesány do skal a vedou k nim spletité chodby, které vedly skrze několik předsíní až k samotné pohřební komoře. Jak šel čas měnila se také architektura jednotlivých hrobek, takže zde můžete vidět rozsáhlý průřez egyptskou „pohřební“ architekturou.
Zajímavá je například hrobka Thuthmose III., jejíž vchod se nachází 30 metrů nad zemí nebo hrobka Amenhotepa II. Významná je také hrobka Setiho I., byl tam totiž nalezen nádherný precizně opracovaný alabastrový sarkofág.
Pokud se do údolí vydáte na průzkum jednotlivých hrobek, přístup získáte pouze do 18 z nich. Často se v nich ale pracuje nebo provádí výzkum, takže nikdy nemáte jistotu, že všechny přístupné hrobky opravdu navštívíte. Jedním z největších lákadel je bezesporu Tutanchamonova hrobka, ta je kvůli obrovskému zájmu turistů zpoplatněna, takže si budete muset zakoupit samostatnou vstupenku.
Veškeré poklady, které zde byly objeveny jsou uloženy v Egyptském muzeu a na konci roku 2020 budou k vidění v novém Velkém egyptském muzeu v Gíze. Interiéry hrobek jsou naprosto úchvatné a spektakulární podívaná stojí za každou utracenou korunu. Pokud se do některé hrobky vydáte, zůstanete stát v němém úžasu nad nádherným zdobením a architekturou těchto starověkých staveb.
Ať už se rozhodnete navštívit Karnak, Luxor nebo Údolí králů máte jistotu, že nešlápnete vedle. Všechna tři místa mají jedinečnou atmosféru a uvidíte tam věci, které nemáte možnost spatřit nikde jinde na světě.
Osobně doporučuji navštívit Údolí králů a Karnak, kde toho uvidíte nejvíce. Luxor je pak třešničkou na dortu pro ty, kteří si chtějí užít opravdu všechno. Za jeden den si tak můžete vychutnat kompletní průřez velkou částí celé staroegyptské historie. Jedinečný zážitek pro všechny, tady si totiž najde to své opravdu každý.
A pokud by vám návštěva památek nestačila, můžete se v Luxoru vydat do muzea mumifikace, kde se dozvíte vše o egyptském pohřbívání nebo navštívit Luxorské muzeum, které vám představí pohřební relikvie a sochy, které byly objeveny v Údolí králů, Luxorském chrámu nebo Karnaku. Nudit se rozhodně nebudete.
Vyhledat dovolenou v Egyptě!