Jestliže se chcete vypravit do Egypta převážně za archeologickými památkami, vaše pozornost by se měla zaměřit na jednu z nejimpozantnějších archeologických lokalit celého Egypta, Abú Simbel.
Abú Simbel se nachází v jižním Egyptě a je vzdálená asi 300 kilometrů od historického města a bývalého obchodního centra Asuánu. Mnoho turistů plánuje své výlety a návštěvy v okolí památek tak, že nejprve navštíví památky a muzea Asuánu a z něj se poté vypravují na další výpravy v okolí. No a co všechno můžete v Abú Simel vidět?
Lokalita nabízí hned dva starověké chrámy pocházející z 13. století př. n. l. Stavby jsou staré přes 3 200 let a pocházejí z doby vlády Ramesse II. Ten zde nechal oba dva chrámy vytesat do zdejších skalisek. Chrámy měly být zasvěceny nejvýznamnějším bohům Horního a Dolního Egypta, ale jelikož nebyl faraon žádný troškař, přidal k božské dvojici i své vlastní jméno.
Pokud se budete procházet a žasnout nad krásou těchto starověkých staveb, možná by vás ani nenapadlo, že na svém současném místě chrámy nestojí chrámy od pradávna, ale jen několik desítek let. Mnoho egyptských památek se totiž muselo přesouvat kvůli stavbě impozantní Asuánské přehrady.
Pokud už se budete okolím toulat, můžete ji zařadit do svého cestovního plánu. Jde o opravdu kolosální stavbu. Výstavba přehrady měla vliv na zvýšení hladiny Nilu a některé památky musely být před vodou přesunuty ze svých původních historických lokalit na jiná místa. Oba dva chrámy tak byly v 70. letech přemístěny o 200 metrů západněji a 65 metrů výše od svého původního stanoviště. Stěhování Abú Simbel patří mezi nejsložitější akce současné archeologie.
Zdejší památky jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO a patří mezi nejnavštěvovanější památky celého Egypta.
Celý chrámový komplex byl odkryt a řádně zmapován až v roce 1813, kdy se švýcarský cestovatel J. L. Burckhardt rozhodl odstranit mohutné nánosy písku, pod nimiž byly oba dva chrámy zakonzervovány. Původně totiž z moře písku vyčnívaly pouze vrcholky hlav nejvyšších soch.
Chrámy byly ve své době velice významné, jelikož představovaly pomyslnou bránu do centrálního Egypta. Megalomanské stavby byla původně situovány směrem k Nilu, aby všichni připlouvající ustrnuli v úžasu nad slávou a mocí Egypta. Postaveny byly z narůžovělého pískovce, který dříve dodával stavbám jedinečné zbarvení.
Větší z chrámů, takzvaný Velký chrám byl zasvěcen několika božstvům a současně také samotnému Ramessi II. Průčelí je doplněno o čtveřici kolosálních soch, které znázorňují Ramesse II.
Kromě samotných soch, které jsou na celé scenérii nejdominantnější si po pozornějším prohlédnutí můžete všimnout soch paviánů, kteří uctívají vycházející slunce a nacházející v horní části průčelí chrámu. Nohy kolosů jsou doplněny o další sochy, které zpodobňují další členy královské rodiny.
Vnitřní prostor chrámu vás překvapí svou velikostí, prohlédnout si tam můžete velkou síň s několika sochami a mohutnými pilíři nebo menší kapli. Při prozkoumávání vnitřních prostor chrámu nezapomeňte směřovat svůj zrak také směrem ke stropu, ten je zdoben obrazy supů s roztáhnutými křídly a hieroglyfy. Stěny pilířové síně jsou dozdobeny historickými výjevy z válek, které Ramesses vedl.
Kaple v zadní části chrámu ukrývá několik soch bohů. Ve spojitosti s těmito sochami bychom měli vyzdvihnout zručnost a důmyslnost starověkých inženýrů, kteří chrám postavili tak, aby sluneční paprsky dosahovaly až do této nejvzdálenější místnosti. Ta se nachází 65 metrů hluboko v nitru chrámu. Tato světelná show tu ale není k vidění každý den. Stavitelé totiž chrám orientovali tak, aby do zadní kaple se sochami sluneční paprsky pronikaly pouze dvakrát do roka, a to jen při jarní a podzimní rovnodennosti.
To ale není zdaleka všechno. Pokud nastane rovnodennost slunce osvítí pouze některé sochy a třeba taková socha boha temnoty Ptaha zůstává zahalena temnotou celoročně. Tuto podívanou si ve své době nenechalo ujít množství Egypťanů, kteří se sem za světelnou podívanou sjížděli z celého Egypta. Starověké stavitelství a smysl pro detail tak můžeme obdivovat i v dnešní době plné techniky a moderních výdobytků.
Druhý, menší chrám je zasvěcen Ramessově manželce Nefertari. Chrám nedosahuje takových megalomanských rozměrů jako chrám manžela, ale i na něm je vidět spousta zajímavých prvků.
Nejzajímavější je velikost sochy samotné královny, které je stejně vysoká jako její manžel. Takové zobrazení bylo na svou dobu opravdu neobvyklé a velikost sochy tak upozorňuje na obrovský význam samotné královny. V době vzniku šlo o druhý egyptský chrám, který byl věnován nějaké královně. Ten vůbec první vybudoval Amenhotep své manželce Nefertity.
Průčelí je zdobeno množstvím hieroglyfů, které vyjmenovávají všechny královniny tituly. Největší díl pozornosti si zaslouží šestice desetimetrových soch, které zpodobňují královskou rodinu, včetně již zmiňovaných stejně vysokých soch krále a královny.
Pilíře uvnitř chrámu zdobí výjevy z královnina života. Vidět tak můžete královnu hrající na sistrum nebo krále Ramesse držící kytici pro královnu nebo zobrazení válečných výprav, kde stojí král bok po boku se svou královnou. Výzdoba chrámu je opravdu ohromující a při bližším průzkumu si uvědomíte neobvykle silnou pozici královny.
Abú Simbel je místo protkané historií a starověká atmosféra tu čpí z každého kamene zdejších starodávných staveb. Pokud se rozhodnete chrámový komplex navštívit, máte jistotu, že si s sebou odvezete spoustu silných zážitků. Však kdo by nechtěl vidět chrámy vystavěné tak pokrokovým panovníkem, který už v době starověkého Egypta bral svou ženu jako sobě rovnou.
Kromě toho můžete žasnout nad technickou úrovní dřívějšího i současného stavitelství, protože stavba chrámu je stejně ohromující jako jeho přestěhování, díky němuž si můžeme chloubu starověkého stavitelství prohlížet i dnes.
Vyhledat dovolenou v Egyptě!