Pokud se chystáte procestovat zásadní památky Egypta, rozhodně byste neměli zapomenout na návštěvu kláštera sv. Kateřiny a přilehlého okolí. Jedná se o opravdu magické místo, ze kterého přímo srší atmosféra starých biblických příběhů a v každé zdi kláštera se ukrývá kousek historie.
Pokud se do kláštera vypravíte, byla by škoda nedoplnit návštěvu o nádherný výstup na Mojžíšovu horu. Právě na takových místech máte historii na dosah ruky a na výlet budete vzpomínat do konce života.
V případě, že byste chtěli procestovat všechna místa, která se pojí se vznikem křesťanství, pravděpodobně by vám to zabralo spoustu času. Právě z tohoto důvodu většinou vyhledáváme jen ta nejvýznamnější a nejzajímavější.
Klášter na úpatí Mojžíšovy hory mezi taková místa bezesporu patří. Nachází se na Sinajském poloostrově nedaleko města Svatá Kateřina a jde o jeden z nejstarších křesťanských klášterů na světě a jelikož se nachází blízko Mojžíšovy hory, kde se měl podle bible zjevit Mojžíšovi Hospodin, navštívíte hned dvě ikonická místa najednou.
Dle knihy Exodus měl na místě dnešního kláštera spatřit Mojžíš bájný hořící keř. V plamenech keře, který hořel, ale neshořel se mu měl zjevit Bůh a přikázat mu, aby vyvedl izraelity z Egypta. Nakonec mu pak sdělil své pravé jméno „Jsem, který jsem“.
O kousek dál pak naleznete biblickou Mojžíšovu horu, známou též jako hora Sinaj. Tam měl Bůh Mojžíšovi vyjevit desatero.
Na místě, kde Mojžíš spatřil hořící keř byl v 6. století vybudován klášter. Kromě toho, že jde o jeden z nejstarších stále fungujících klášterů disponuje také jednou z nejdéle fungujících knihoven. Zároveň má knihovna hned po Vatikánu druhou největší sbírku raně křesťanských rukopisů. Většina spisů je však běžnému člověku nepřístupná. V knihovně je uložen jeden z nejvýznamnějších rukopisů tzv. Sinajský kodex.
Sinajský kodex pochází ze 4. století a obsahuje velkou část Starého zákona a téměř celý Nový zákon.
Klášter je zasvěcen Svaté Kateřině. Podle legendy šlo o egyptskou princeznu, která se rozhodla stát se křesťankou. V době pronásledování křesťanů to ale neměla vůbec lehké, a tak musela svou víru tvrdě bránit, a nakonec za ni i zaplatit tu největší daň. Její zápal a odhodlání při obraně své pravdy se zalíbil císaři a nabídl ji manželství. Kateřina ale odmítla, a tak se zhrzený císař rozhodl pro její popravu.
První pokus o usmrcení se nepovedl. Bůh měl vyslyšet její modlitby a zničit kolo, které mělo rozdrtit její tělo. Nakonec se císař Maxentius rozhodl popravit Kateřinu setnutím. Žádná záchrana z vyšší moci již nepřišla. Podle pověsti pak andělé odnesli její ostatky na horu Sinaj (Mojžíšovu horu).
Okolo roku 800 pak měli mniši z místního kláštera najít její ostatky a v 11. století klášter zasvětit jejímu jménu.
Uvnitř kláštera můžete na vlastní oči vidět „hořící“ keř, teď už sice nehoří, ale spousta lidí vám potvrdí, že je to přesně ten, který před stovkami let viděl samotný Mojžíš. Jde však pouze o napodobeninu pravého keře, protože na místě toho původního dnes stojí kaple. Místo je velice důležité nejen pro křesťany, ale také pro všechny židy a muslimy. Právě z tohoto důvodu se stal klášter velice oblíbeným poutním místem.
Nebuďte na místě překvapeni, že v komplexu narazíte třeba na Mešitu. Ta tu byla v minulosti vybudována pro jednoho z beduínských pracovníků a pro všechny muslimské poutníky. Klášter je otevřen všem.
Celý klášterní komplex je obehnán vysokou pevnostní zdí. Pokud vás tato skutečnost překvapí, máme pro vás jednoduché vysvětlení. Jelikož se klášter nacházel na poměrně odříznutém místě, byl v průběhu let opevněn, aby byli místní řeholníci chráněni před útoky nájezdníků, kteří se v místech kláštera často pohybovali.
Chod kláštera má na starost komunita řeckých pravoslavných mnichů. V současnosti jich klášter obývá asi dvacet.
Mějte na paměti, že velká část celého kláštera je turistům nepřístupná. Podívat se ale můžete na trojlodní baziliku Proměnění Páně. Ta byla postavena císařem Justiniánem v 6. století.
Prohlédnout si tam můžete sbírku ikon na dřevěných deskách. Sbírka je zajímavá tím, že se vůbec dochovala až do současnosti, protože musela přečkat dobu ikonoklasmu, což bylo období, kdy se ve velkém ničily obrazy s náboženskou tématikou a obrovské množství uměleckých děl bylo zničeno. I přes všechny problémy klášter disponuje sbírkou téměř 2 tisíc ikon. Nejstarší ikona pochází z 5. století.
Asi nejzajímavější místo v celé bazilice je Kaple Hořícího keře, která je bohužel veřejnosti nepřístupná. Každopádně právě místo, kde se nachází kaple by mělo být přesným místem, kde k Mojžíšovi promluvil bůh z hořícího keře.
Kromě baziliky se můžete podívat také na místní kostnici. Ta je, jak už název napovídá plná kostí a lebek. Většina ostatků patří mnichům, kteří tu v průběhu let žili. Jde o poměrně morbidní podívanou, která je určena spíše pro otrlejší povahy.
Výlet do Sinajských hor si rozhodně užijete, jelikož máte možnost vidět hned několik zajímavostí na jednom místě. Kromě samotného kláštera můžete navštívit také nedalekou Mojžíšovu horu nebo se podívat na nejvyšší horu celého Egypta, horu Svaté Kateřiny.
Pokud vám procházka po nevelkém klášterním komplexu a přilehlém okolí nebude stačit, můžete se vydat na výstup k vrcholku Mojžíšovi hory. Na samotný vrchol vedou dvě cesty, jedna poměrně pohodlná, ale dlouhá, říká se jí Siket El Bashait. Nebo cesta Siket Sayidna Musa (Mojžíšova stezka), která je sice kratší, ale o to náročnější. Při jejím zdolávání budete muset překonat téměř 4 tisíce rozeklaných schodů, na kterých se již znatelně podepsal zub času.
Cesty jsou strmé a úzké, takže si budete muset dávat pozor kam šlapete a zároveň se vyhýbat sestupujícím turistům a všudypřítomným velbloudům. Kromě samotné přítomnosti velbloudů si jich všimnete také podle jejich velice specifického pachu, který nemusí všichni snášet úplně dobře.
Cesta je dlouhá a extrémně prašná, takže zvažte, jestli vám na výstup ve vysokých teplotách budou stačit síly. Rozhodně si nezapomeňte dostatečnou zásobu vody. Dosažení vrcholku hory ale stojí za veškerou námahu.
Nádherné scenérie s magickou atmosférou nabízí Mojžíšova hora obzvláště při východu a západu slunce. Takže i tyto varianty rozhodně stojí za to, jen se musíte připravit na náročnější noční výstup nebo nocování v chladivých egyptských horách. Výška hory je 2285 metrů a sousedí s nejvyšší horou Egypta, horou Svaté Kateřiny (2642 m).
Pokud budete mít zájem, dostatek času a sil, můžete návštěvu kláštera a Mojžíšovy hory doplnit o výstup na nejvyšší horu Egypta.
Ať už jste věřící nebo ne, návštěva kláštera Svaté Kateřiny a Mojžíšovy hory rozhodně stojí za to. Při pohledu na klášterní komplex, budete žasnout, jak dlouho klášter chrání svá tajemství a kolik příběhů se tu v průběhu let muselo odehrát. Klášter na vás opravdu přenese kousek historie. Klášterní komplex uprostřed moře, písku a hor, který uchovává vzácné rukopisy a umělecká díla, to je zkrátka něco nevídaného.
Pokud výlet spojíte s výstupem na Mojžíšovu horu, dost možná půjdete stejnou cestou, kterou kdysi přicházel na horu Mojžíš, což může být pro věřící sám o sobě silný zážitek. I když zrovna nevěříte, rozhodně pocítíte magickou atmosféru místa při východu nebo západu slunce na vrcholu druhé nejvyšší hory Egypta. Všichni budete okouzleni krásou egyptských hor a nádherné přírodní scenérie. Na tomto výletu si najde své opravdu každý a můžeme vám zaručit, že na něj bude dlouho vzpomínat.
Vyhledat dovolenou v Egyptě!