Egypt se pyšní jednou z nejstarších historií na světě, která významně formulovala kulturu a zvyky místních obyvatel. Navíc se jedná o jednu z nejvíce tolerantních muslimských zemí.
Mentalita místních je do značené míry ovlivněna náboženstvím, které vyznávají, tedy islámem. Jakmile začne muezzin, v překladu služebník mešity, z vrcholu mešity svolávat k modlitbě, věřící všeho nechají a svoji plnou pozornost věnují modlitbám, je tomu tak pětkrát denně.
Především z důvodu velmi horkého klimatu Egypťané nikam nepospíchají, vše má svůj, neumějí se spontánně rozhodovat a nevynikají ani v chození včas. V momentě, kdy se jim něco nechce udělat, automaticky prohlásí, že to udělají zítra. Kromě toho jsou však místní obyvatelé velmi otevření, přátelští a tolerantní, je zcela běžné, že vedle mešity stojí křesťanský kostel.
Za každou cenu se místní snaží pomoci, požádáte-li je o radu, jak se například přemístit z bodu A do bodu B. Nikdy se však nestane, že by přiznali, že si s něčím nevědí rady, raději vás pošlou špatně, než aby vás neposlali vůbec nikam.
Rodina u Egypťanů stojí na prvních příčkách v hodnotách, proto zde nejsou příliš časté rozvody. V menších osadách je zvykem, že pod jednou střechou žije několik generací rodiny, oproti tomu ve velkých městech, jako je Káhira, Luxor nebo Alexandrie, je styl bydlení totožný s naším.
Muži patří mezi vášnivé fanoušky fotbalu, často se během zápasů scházejí ve sportovních barech a společně fandí oblíbenému týmu. Za hlavu rodiny je považován muž, jeho úkolem je své rodině zajistit dostatek blaha, oproti tomu dámy jsou obvykle ženami v domácnosti. Jejich hlavním úkolem je výchova dětí, udržování pořádku a chodu celé domácnosti. Ve chvílích volna tak ženy nejčastěji sledují televizi nebo přijímají návštěvy.
Bujarý je v Egyptě i noční život, důkazem toho je nespočet diskoték a barů, alkohol se zde však, s ohledem na náboženství, konzumuje zřídka, obyvatelé dávají přednost čaji nebo kávě a vodní dýmce, kolem které všichni sedí a hlasitě si vypráví vtipy nebo zážitky.
Z toho důvodu, že si Egypťané opravdu zakládají na rodině, je pro ně každý pohřeb velmi tragický. Na uctění památky zesnulého se tak celá rodina po dobu minimálně 40 dnů obléká pouze do černé barvy. Naopak svatby jsou nejvyhledávanějšími akcemi v roce, kdy se na ně sjede široká veřejnost. Hlavní roli zde hraje jídlo, které Egypťané opravdu milují.
Zakládají si nejen na egyptské kuchyni, rádi ochutnávají i pokrmy z různých koutů světa. Restaurace tak v zemi patří k nejvýdělečnějším podnikům. A mimo jiné patří Egypťané k silně pověrčivým národům, málokdy se tak stane, aby z domu vyšli bez svého ochranného amuletu.
Nejvýznamnějším měsícem v roce je pro Egypťany ramadán, během kterého drží muslimové od východu do západu slunce půst a věnují se zejména modlitbám nebo charitativním činnostem. Návštěva Egypta se v tomto měsíci příliš nedoporučuje, jelikož jsou zavřené téměř všechny místní podniky.
Ramadán značí období lunárního kalendáře, v němž prorok Mohamed spatřil první zjevení. Datum tohoto svátku se každý rok mění a trvá přibližně 30 dnů. Ramadán končí oslavami Íd al-fitr přerušujícími období půstu.
Další svátky již pro Egypťany nejsou tak významné a nepřikládají jim takovou důležitost jako právě ramadánu.
Na vývoji egyptské kultury se významně podepsala dlouholetá historie, kterou si připomínáme nespočtem památek, mezi něž se řadí především egyptské pyramidy, chrámy nebo sfingy. Četné výzkumy egyptský národ zhodnotily tak, že byli posedlí životem, proto se snažili o jeho pokračování i po smrti.
Egypťané však uctívají nejen život, ale i zemi, ve které žijí, nehodí se tak mít jakékoliv připomínky k jejich náboženství, stylu života nebo zkrátka k čemukoliv, co se týká Egypta, brali by to jako neomalené a nevhodné chování.
Kromě objevování znamenité historie se ale Egypťané, stejně jako my, věnují kultuře v podobě hudby nebo chození do kina. Oblíbené jsou i sportovní aktivity, především fotbal nebo vodní sporty.
Vyhledat dovolenou v Egyptě!