Bohatá je nejenom egyptská kultura, ale i místní speciality, které byste během své dovolené také neměli vynechat. Egyptská gastronomie se pyšní souhrou výrazných chutí a mnohdy neobvyklých kombinací.
Stejně jako u nás, i v Egyptě je za hlavní pokrm dne považován oběd. Podává se tu však o něco později, a to obvykle mezi 13. a 15. hodinou. Místní obyvatelé zřídka kdy ke konzumaci využívají příbory a požitku z jídla se oddávají vsedě, na koberci, nikoliv u stolu.
Ve chvíli, kdy v Egyptě probíhá ramadán, který trvá 30 dní, drží Egypťané od úsvitu do soumraku půst. Ramadán je aktem víry a dodržuje ho v zemi téměř každý, proto jediné možnosti občerstvení, které se v tomto období cizincům nabízejí, představují hotelové resorty.
Základ egyptské snídaně tvoří opravdu vydatná jídla, jako je například ful medames, které se skládá z dušeného masa, vařených fazolí a různých kombinací zeleniny i koření. Stejně tak si Egypťané k snídani dopřávají falafel z cizrny, který je nejčastěji doplněný jogurtovou zálivkou a servírovaný v pita chlebu.
Pokud se chcete stravovat jako místní, můžete vyzkoušet i snídaňový pokrm skládající se z hovězího masa a vajec, což je taková místní obdoba evropské slaniny s vejci. Opět k němu Egypťané přikusují svůj chléb, který je srovnatelný s námi známým pita chlebem.
Se sladkou verzí snídaně se tu setkáte jen zřídka. Výjimka nastává pouze u nápojů, kdy je k snídaní popíjen čaj oslazený několika lžičkami cukru.
Tradiční egyptské obědy jsou tvořeny několika chody, celá hostina se začíná předkrmem. Salát micholeta může posloužit buď jako předkrm nebo jako příloha k hlavnímu jídlu. Skládá se z cibule, okurek, citronové šťávy, koření a řeckého sýra. Dalším tradičním předkrmovým pokrmem je ful nabed, polévka, která vzniká kombinací bílých fazolí, cibule, vody olivového oleje, citronové šťávy a cukru se solí.
Označení Eggah je určené pro lokální způsob omelety, kdy je k vejcím přidán nějaký druh masa, například kuřecí či jehněčí, a zelenina. Pro dochucení se používají například bylinky nebo skořice. Labneh se pyšní krémovou texturou, jedná se o běžný plnotučný jogurt, který se smíchá se solí a nechá se jeden den cedit.
K předkrmu je možné podávat i, pro nás již známější, humus, tedy pomazánku z rozmačkané cizrny a sezamové pasty, a to opět v chlebu pita.
Po vydatném předkrmu přichází řada na stejně tak vydatné hlavní jídlo. Všechny pokrmy jsou silně kořeněné, ve velkém množství používají Egypťané například koriandr nebo pálivé papričky. Co zde naopak v nabídce nikdy nenajdete, je vepřové maso, to mají totiž muslimové z náboženských důvodů zakázáno konzumovat. Nahrazováno je obvykle masem jehněčím či kuřecím a rybami.
Stejně jako ke snídaní, tak i k obědu si Egypťané rádi dopřejí ful medames. Další možnost představuje kebab nebo kofta, což jsou kuličky z mletého masa a koření. Bamia je obdobou guláše, kdy je základ tvořen jehněčím masem, rajčatovou omáčkou a koriandrem. Jako příloha se často volí rýže nebo pita chléb. Populární je tu také mombar, tedy druh egyptské klobásy, kdy jsou ovčí střívka plněna směsí masa, rýže, zeleniny a koření.
V neposlední řadě můžete ochutnat pokrm pojmenovaný jako Shawarma, což jsou ogrilované plátky masa, typicky jehněčího, podávané v pita chlebu. Maso je silně kořeněné a často jej Egypťané servírují s pálivým přelivem.
Velmi častým dezertem je pouze nakrájené čerstvé ovoce, například banány a pomeranče, nebo datle. Případně se servíruji velmi sladké pokrmy, jako je basbousa, dezert vyrobený z krupice, jogurtu, kokosu a sirupu. Chybět v nabídce samozřejmě nesmí ani baklava, tedy sladká dobrota zhotovená z několika vrstev phyllo těsta, směsi ořechů a sladkého sirupu. Obdobně chutná i dezert kunafa, ve kterém jsou vrstvy phyllo těsta prokládané sladkým mléčným sýrem.
Národní specialitou je i umm ali, chlebový nákyp s ořechy, kokosem, rozinkami a skořicí, Egypťané jsou na tento dezert opravdu hrdí. V neposlední řadě byste měli ochutnat kahk, tradiční egyptskou sušenku.
Národním nápojem Egypta je čaj, který místní hojně popíjejí s cukrem a někteří i s mlékem. Kromě černého čaje se velmi často připravuje i čaj bylinkový nebo ibiškový. Možné je čaj konzumovat jak horký, tak studený, a to v kteroukoliv denní dobu. Také se tu v tradičních kovových džezvách podává silná káva, obvykle ochucená velkým množstvím cukru.
Dále si místní pochutnávají na šťávě z cukrové třtiny, na čerstvých šťávách ze sezónního ovoce, obvykle pomeranče, melounu nebo manga. Co se týká vody, tu zde vždy výhradně pijte balenou, nikoliv čepovanou z kohoutku.
Alkohol se tu, s ohledem na náboženství, příliš často nepije, když už si však místní chtějí alkohol dopřát, sáhnou po pivu.
Egyptská večeře se stejně jako oběd skládá z několika chodů. Pravidelně se v egyptských rodinách servíruje molokhia, zeleninová polévka, která se doplní rýží nebo kousky pita chleba. O hlavní chod se opět postarají různé druhy masa, ryb nebo mořské plody. Celá hostina se zakončí dezertem, o který se postará buď ovoce nebo tradiční egyptské moučníky.
Vyhledat dovolenou v Egyptě!