Alexandrie není jen historickým městem plných památek. Na své si přijdou i ti, kteří se chtějí bavit. Sportování, nákupy, posezení v kavárně nebo tanec v night clubu? To všechno je tu možné!
Pokud vyhledáváte noční život, říká se, že Alexandrie není úplně tím pravým ořechovým. V hlavním městě Egypta to v noci žije mnohem více. To ale neznamená, že nenarazíte na moderně vybavené bary! Nemusí být na každém rohu a některé z nich jsou založeny spíše na posezení s přáteli a kouření vodní dýmky, než na divokém tanci. Pravdou je, že v Alexandrii si každý najde to své, i kdyby musel chvíli hledat.
Alexandrie je významných historickým městem. Současně je druhým největším městem Egypta, proto se neopírá pouze o památky. Turisty láká vybavenými hotely, kvalitou služeb a přátelským projevem místního obyvatelstva. Nabízí všechno, co můžete na dovolené chtít, ať už se jedná o aquaparky a bazény ke koupání, sportovní zážitky nebo třeba gurmánské příležitosti. Město žije především z cestovního ruchu, a je to znát.
Vyzkoušejte nové a moderní letovisko Marsa Matrouh pro ubytování v blízkosti Alexandrie.
Kde jinde se toho chcete o Alexandrii dozvědět více, než v národním muzeu? Majestátní budova stojí za pohled už zvenku. Uvnitř se můžete dozvědět snad vše od éry faraonů až do helénistického rozkvětu. Muzeum mapuje založení města Alexandrie (4. století př. n. l.) až do doby, kdy město padlo pod nadvládu Arabů.
Celá historie Alexandrie je přehledně uspořádána do několika pater:
Chcete-li se o Alexandrii dozvědět co nejvíce, zavítejte do ulice Tariq al-Horreya, kde muzeum působí už od roku 2002.
Jedná se o moderní nástupkyně legendární Alexandrijské knihovny, která v minulosti částečně vyhořela, její provoz byl obnoven, aby byla za náboženských bouří ve 4. století kompletně srovnána se zemí. Tento architektonický a vzdělávací zázrak byl otevřen v roce 2002 s cílem obnovit slávu starověké knihovny, která byla jedním z nejvýznamnějších středisek učení a znalostí ve starověkém světě.
Bibliotheca Alexandrina byla navržena norským architektonickým studiem Snøhetta a její design je moderní interpretací starověké slávy. Hlavní budova má tvar nakloněného disku, který symbolizuje slunce vycházející nad Středozemním mořem. Fasáda je pokryta rytinami z různých písem a jazyků, což symbolizuje univerzálnost znalostí a kultury.
Dnešní Bibliotheca Alexandrina není jen knihovna. Je to komplex zahrnující několik výzkumných institutů, muzeí, výstavních sálů, planetárium a konferenční centra. Knihovna pojme až 8 milionů knih a poskytuje přístup k digitálním databázím a elektronickým zdrojům. Je také domovem mnoha rukopisů a vzácných knih.
Projděte se po dlouhém pobřeží u silnice Corniche směrem na západ a nakonec dorazíte do Fort Quaitbay. Jedná se o pevnost, která měla chránit alexandrijský východní přístav už od roku 1480. Postavil ho sultán Al-Ašraf Kajtbáj. Původně na tomto místě stál maják Pharos – jeden ze sedmi divů starověkého světa. Maják nevydržel silné zemětřesení v roce 1303. Dnes už pevnost ochrannou funkci nemá, je ale dobrým odkazem na minulost města.
Na cimbuří pevnosti si můžete užít nádherný výhled na město i Středozemní moře. Uvnitř pevnosti se nachází malé muzeum, které vám odhalí památky s námořním motivem. Kromě toho můžete prozkoumat řadu komnat s kamennými zdmi, a dokonce i akvária.
Kom el-Dikka je jméno oblasti, v překladu bychom řekli „Mohyla sutin“. Lidé si až do roku 1967 mysleli, že se jedná prostě jen o zříceniny, jakých je po Egyptě spousta. Když se ale oblast začala vyklízet pro nové stavby, odhalila své tajemství. Bylo objeveno spoustu starověkých ruin včetně římského amfiteátru se 13 patry sedadel z bílého mramoru (pro 800 osob), zbytku ptolemaiovského chrámu, římských lázní a vily z římské éry. V současné době je oblast malým archeologickým parkem.
Pokud nemáte strach, můžete zavítat i do podzemí Alexandrie. Právě zde se nachází katakomby Kom El Shoqafa, které jsou unikátní v tom, že jsou vytesány do skály v oblasti Carmous, ulice El-Nasareya. Tato architektura pochází z 2. století našeho letopočtu a byla objevena kolem roku 1900, a to zajímavým způsobem – propadnutím osla.
Co je na katakombách opravdu zajímavé, je fúze egyptského a řecko-římského stylu. Katakomby mají několik úrovní, které jsou odděleny točitými schody. Vydáte-li se po schodech dolů, narazíte na komory sarkofágů, hlavní pohřební komoru a až úplně dole se nachází kaple, které pojme tři nebo čtyři mumie.
Slavný Pompeiův sloup, který byl postaven v roce 297 našeho letopočtu na počest císaře Diokleciána, který po obléhání zásoboval potravou hladovějící obyvatelstvo. Jedná se o 25 metrů vysoký žulový sloup, který se tyčí nad ruinami Serapeionu. Tento chrám byl kdysi používán k ukládání přebytečných rukopisů z Alexandrijské knihovny.
Na východě Alexandrie (ulice Al Mandarah Bahri, Qism El-Montaza) se nachází zahrady, které patřily králi Farúku I. Jedná se o posledního egyptského panovníka. Zahrady samotné nabízí dech beroucí výhled na Středozemní moře. Jsou obrovské a mohou vám oskytnout úlevu od shonu ve městě.
Na tomto hřbitově leží těla mužů, kteří zemřeli ve druhé světové válce (1940 – 1942). Hřbitov nyní obsahuje 7 240 pohřbených mužů, z nichž 815 je neidentifikovaných. Poblíž hřbitova se nachází muzeum, které toto období připomíná.
Chcete si zatančit? Nebo si jen tak posedět u vodní dýmky a koktejlu? Milujete dobrou kávu? Právě na základě svých preferencí se budete rozhodovat, jaký alexandrijský bar/hospodu/restauraci navštívíte. Abychom vám usnadnili práci, roztřídili jsme neznámější bary a cluby do několika kategorií.
Bary, kde můžete jen tak posedět
Taneční bary
Kavárny
Vyhledat dovolenou v Egyptě!