Dovolená v Egyptě by nikdy nebyla kompletní bez návštěvy věhlasných pyramid v Gíze. Je to přeci jen památka, která je pro Egypt naprosto zásadní a patří mezi ty nejikoničtější. Pyramidy navíc patří mezi 7 divů světa, takže pokud chcete vidět poslední stále stojící starověký div, Gízu musíte navštívit.
Jde o opravdu jedinečnou podívanou, při které si uvědomíte, jakou práci a úsilí musela dát výstavba těchto gigantických staveb. Pokud se do Gízy vypravíte, naskytne se vám pohled hned na tři obrovské pyramidy. Poblíž se pak nachází majestátní sfinga, která měla hlídat a dohlížet na celý pyramidový komplex. Pohled na pyramidy je ještě silnější, když si uvědomíte, že byly postaveny téměř 2 500 let před naším letopočtem.
Když člověk sleduje filmy a dokumenty, ve kterých se pyramidy objevují, má pocit, že se skrývají někde v hluboké poušti. Pokud je vám tato představa blízká budete pravděpodobně překvapeni až zjistíte, že se toto majestátní dílo egyptského lidu nachází jen pár set metrů od novodobé městské zástavby.
Káhira je opravdu rozlehlé město, které se v průběhu věků rozšiřovalo a aglomerovalo přilehlá sídla. Časem do sebe hlavní město pohltilo i Gízu a dnes se pyramidy nachází v těsné blízkosti tohoto předměstí Káhiry. Jelikož jde o opravdu gigantické stavby jejich vrcholky uvidíte již při cestě k samotnému komplexu. Gíza je od centra Káhiry vzdálená asi 25 kilometrů, takže není problém vyrazit za pyramidami přímo z hlavního města.
Až se dostanete k samotným pyramidám, budete muset zaplatit vstupné. To se může navýšit v případě, že si něco koupíte od místních obchodníků. Ti se vám budou snažit vnutit něco ze své nabídky suvenýrů nebo vás vysadí na velblouda a udělají vám fotku. Někdy je setkání milé, někdy spíše otravné, vždy je ale můžete ignorovat. Rozhodně si nenechte svou návštěvu pyramid nikým zkazit.
Pokud se otočíte směrem od pyramid, uvidíte městskou zástavbu, ta tvoří silný kontrast k poušti a kráse starověké architektury, která vás oslní při pohledu na pyramidy. Jestliže byste rádi viděli vnitřní prostor pyramidy, budete si na to muset koupit samostatnou vstupenku.
Denně se do pyramidy dostane jen 300 návštěvníků, takže abyste si vstupenku koupili, budete si muset přivstat.
Zajímáte-li se o historii nebo starověký Egypt, jistě jste toho o pyramidách slyšeli už opravdu hodně. Tyto starověké stavby se stávají oblíbeným tématem nejrůznějších konspirátorů a hledačů záhad. Kromě těchto skupin se na množství otázek nemohou shodnout ani vědci a další odborníci, proto jsou některé informace leckdy zkreslené nebo mylné. My si v krátkosti představíme hlavní informace, které jsou obecně přijímány za ty nejpravděpodobnější.
Největší pyramidou z celé majestátní trojice je Cheopsova pyramida, která je známá také pod označením Velká pyramida. Menší pyramida je pak Rachefova a úplně nejmenší (avšak stále úctyhodná) je Menkaureova pyramida.
Kromě pyramid si můžete prohlédnout nádhernou Velkou sfingu, socha je opravdu monumentální a jde o největší sochu na světě, která byla vytesána z jednoho kusu kamene. Další stavby v blízkosti pyramid jsou menší hrobky, které patřily egyptským královnám a členům královské rodiny.
Velká Cheopsova pyramida je největší pyramida celého Egypta a zároveň největší známá starověká stavba, postavena byla jako hrobka panovníka Cheopse. Pyramida je vysoká téměř 140 metrů, v minulosti byla vyšší, ale v průběhu druhé světové války na jejím vrcholku vyrostla protiletadlová pozorovatelna a historická hodnota šla, jak už to mnohdy bývá, stranou.
Na stavbu této pyramidy se spotřebovalo asi 2,5 milionu kamenných kvádrů, které se musely přemisťovat bez moderní techniky, stavba tak byla extrémně náročná a vyžádala si velké množství lidských životů. Jeden takový kvádr vážil až 2,5 tuny. Stavba trvala dlouhých 30 let a pracovalo na ní více než 100 000 otroků.
Neuvěřitelná je také přesnost, s jakou byly stavební kameny opracovávány. Na stavbu se totiž nepoužíval žádný pojící materiál a jednotlivé bloky se pouze skládaly těsně vedle sebe. Opracování je tak dokonalé, že byste měli problém vložit mezi jednotlivé bloky kus papíru, až s takovou přesností starověcí stavitelé pracovali.
Uvnitř pyramidy se nachází množství komor a místností, které jsou do dnešních dnů opředeny tajemstvími a neustále jsou předmětem bádání mnohých archeologů a hledačů senzací.
O vládě samotného Cheopse se toho moc neví, ale předpokládá se, že byl v pyramidě pohřben právě on. Bohužel se o Cheopsovi nedozvíme více ani z pokladů, které by se v pyramidě mohly nacházet. Byla totiž vykradena ještě před tím, než se o ni začali zajímat archeologové. Stavba v sobě ukrývá hned tři pohřební komory, ta hlavní ukrývá obrovský kamenný sarkofág, který se do pyramidy musel umístit už v průběhu její stavby. Jinak by ho totiž nebylo možné do vnitřních prostor pyramidy dostat.
V průběhu dějin se do pyramidy snažilo dostat množství hledačů pokladů, avšak všechny jejich výpravy končily nezdarem. Jen nalezení vchodu se jevilo jako nadlidský úkol. Vše se změnilo ve chvíli, kdy se arabský princ Abdullah al Mamun rozhodl objevit bohatství a poklady, které pyramida ukrývala. Vchod se mu však nepodařilo najít, a tak se rozhodl prokopat do středu pyramidy tunel. Nepodařilo se mu však najít žádnou chodbu, která by ho ke královské pohřební komoře dovedla.
Zásah do pyramidy ale nalákal okolní obyvatelstvo, které začalo z pyramidy odlamovat bílý vápenec, kterým byla v minulosti pokryta. Část původního pláště se tak dnes ukrývá v nejrůznějších stavbách v okolí.
Druhá největší pyramida v celém komplexu nese jméno krále Rachefa. Pokud budete stát před pyramidami, pravděpodobně se vám bude zdát Rachefova pyramida vyšší než ta Cheopsova, je to kvůli tomu, že stojí na vyšším místě a oproti Cheopsově pyramidě má strmější stěny. Tato skutečnost mnohé turisty mate a na sociálních sítích naleznete spoustu fotek, kde se turisté fotí s domnělou Cheopsovou pyramidou, ta se ale nachází o pár stovek metrů vedle.
Odlišit je můžete také podle vnějšího obložení, Rachefova pyramida má totiž bílou špičku. Jde o zbytek dřívějšího obložení, kterým byly v minulosti ozdobeny všechny pyramidy. Hrobku si zde pravděpodobně vybudoval král Rachef a dodnes je střežena obrovskou sfingou, která již tisíce let leží před samotnou pyramidou.
Sfinga má lví tělo a lidskou hlavu a asi vás nepřekvapí, že by mělo jít právě o hlavu faraona Rachefa. I v této teorii se ale někteří badatelé rozcházejí a mnohé zdroje uvádějí, že zpodobňuje Rachefova otce Cheopse.
Výška sochy Sfingy je 21 metrů a o jejím stáří se vedou neustálé spory, každopádně převládají názory, že pochází z 3. tisíciletí př. n. l.
Poslední pyramidou je Menkaureova pyramida. Stavba je nejmenší a na jediné se nedochovaly žádné zbytky původního obložení. Vnitřek stavby je zajímavý svým důmyslným bezpečnostním systémem. Aby pyramida zmátla případné zloděje, byla vybavena falešnou pohřební komorou, uložen tam byl sarkofág s Menkaureovým jménem.
Opravdová pohřební komora se nachází až pod úrovní základy a vede k ní tunel z falešné komory. Místnost je obložená žulou a nacházel se zde pravý sarkofág panovníka. Ten se ale do dnešní doby nedochoval, jelikož loď, která ho převážela do Británie ztroskotala a cenná památka zůstala zapomenutá na dně moře. Pyramida je doplněna o skupinu tří menších pyramid, které měly být určeny manželkám krále.
Kromě pyramid se v komplexu nachází množství hrobů, které byly určeny pro nižší členy královské rodiny. Pod nánosy písku se skrývá množství zbytků staveb, které ještě umocňovaly slávu a moc egyptských vládců. Pyramidy v Gíze vás uhranou i dnes a pomůžou vám pochopit, jakou moc měli ve své době egyptští faraoni. Návštěva pyramid je nezapomenutelným zážitkem pro každého, protože vidět poslední klasický div světa je zkrátka zážitek na celý život.
Vyhledat dovolenou v Egyptě!